Domov » Nasveti za varno uporabo spletne banke
Spletna banka se mnogim zdi povsem varna za uporabo, spet drugi so pri njeni uporabi precej v dilemi. Nekateri so prepričani, da so pri tovrstnem poslovanju preko spleta povsem varni, drugi pa raje zaupajo fizičnim poslovalnicam, tudi če to pomeni nekoliko višje stroške storitev in več porabljenega časa. Kot vsaka druga stvar na svetovnem spletu, je tudi za spletno bančništvo mogoče reči, da ni 100 % zaščiteno pred poskusi vdorov in drugimi zlorabami. To pa po drugi strani ne pomeni, da takšnih bančnih storitev ne bi smeli uporabljati ali da na tak način ogrožamo svoje prihranke. V resnici lahko za varnost svojega računa največ naredimo sami – s previdnim in ustreznim obnašanjem, ko gre za spletno bančništvo. Pri nas obstaja več spletnih bank (npr. Poslovnibankanet, itd.), pri katerih preverjanje identitete poteka s preverbo gesla in z uporabo digitalnega certifikata ali generatorja gesel. Obe varianti sta zadosti varni, če vemo, kako lahko potencialne zlorabe preprečimo sami. Pogosto za zlorabe niso krivi različni načini prijave, ampak uporabniki, ki pogosto sami, brez vednosti, posredujemo podatke, ki lahko nepridipravom pomagajo pri njihovih prevarah. Poglejmo si nekaj nasvetov za varno uporabo spletne banke.
Nasveti za varno rabo spletne banke
- Pri spletnem bančništvu moramo biti enako previdni kakor pri poslovanju z običajno, torej fizično bančno kartico. Kakor pri slednji nikomur ne smemo zaupati svoje kode za dostopanje do računa, enako moramo ravnati tudi pri poslovanju s spletno banko.
- Če uporabljamo digitalni certifikat, tega nikoli ne smemo shraniti na disk računalnika, ampak je za to bolje uporabiti pametno kartico ali pametni USB ključ. Gre za naprave, ki so namenjene shranjevanju digitalnih certifikatov in ki preprečujejo, da bi iz njih certifikate lahko prekopiral na druge naprave.
- Po uporabi računalnika, na katerem uporabljamo spletno banko, je potrebno le tega ugasniti. To še posebej velja takrat, ko računalnika ne bomo uporabljali dalj časa (npr. ko gremo na počitnice, ipd.).
- Gesla, ki jih ustvarjate, naj bodo vedno zelo močna. To pomeni, da ni ravno pametno za geslo uporabiti svoje ime in priimek in zraven letnico svojega rojstva. Prav tako se je bolje izogibati imenom priljubljenih zvezdnikov ali tujih filmov, saj so takšna gesla za nepridiprave lahka tarča. Najbolje je pri kreiranju gesel uporabljati kombinacijo številk in črk, če pa uporabljamo besede, je vedno bolje uporabiti zapletene, slovenske izraze, saj slovenski jezik obvlada bistveno manj hekerjev kakor npr. angleškega ali nemškega.
- Gesla nikoli nikomur ne zaupajte, nikoli ga ne pošiljajte preko sms sporočil ali elektronske pošte. Na tak način lahko nepridipravi gesla prestrežejo in uporabijo proti vam.
- Bančne storitve vedno opravljajte na računalniku, ki ga ne uporablja veliko različnih oseb in ki ni namenjen za družinsko rabo, igranje igric, brskanje po internetu. Najbolj idealno je, da imamo za spletno bančništvo poseben računalnik, katerega uporabljamo le mi. Če za vse uporabljamo en računalnik, potem je za bančne storitve nujno potrebno uporabljati drug brskalnik kot za ostale spletne aktivnosti.
- Pri banki si uredite vse ostale varovalne mehanizme, ki jih nudijo. Dobro je biti na tekočem tudi o ponarejenih spletnih straneh.
- Pri dostopanju do svojega spletnega bančnega računa je potrebno vselej preveriti varnost povezave in pa tudi, če je vtipkan url naslov pravilen.
- Na računalniku imejte nameščene vse posodobitve programov, prav tako imejte vklopljen požarni zid in antivirusni program.
- Osebnih podatkov (digitalni certifikat, številka kartice, geslo za spletno bančništvo, itd.) nikoli ne smemo posredovati na različne spletne strani ali pa v obliki elektronskega sporočila. Banka takšnih podatkov od svojih komitentov tudi nikoli ne zahteva.
Uporaba spletne banke je torej enostavna, cenejša, udobna in hitra rešitev, na nas samih pa je, da jo naredimo tudi varno. Prijavite se v Poslovni BankaNet tukaj.
Preberite si tudi prispevek o spletnem marketingu in prepoznavnosti na spletu. Več!